Ada Çayının Faydaları

Adaçayı, dişotu ve meryemiye adları ile de tanınır. 30-70 cm boyunda olan bitkinin menekşe renkli çiçekleri halka dizilişlidir. Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldar ve acımtırak, ıtırlı bir koku yayarlar. Bahçe adaçayı, güneşli bir yerde yetiştirilmelidir. Don olayına karşı duyarlı olduğu için, kış boyunca çam dalları ile örtülmesi doğru olur. Ülkemizde İzmir bölgesinde bahçe adaçayı yetiştirilmektedir. Bir başka cins olan çayır adaçayı (Salvia pratensis -Salvia tribola), çayırlarda, bayırlarda ve meralarda yetişir. Çevresine ıtırlı hoş bir koku yayan mavi–menekşe renkli çiçeklerin pırıltısı uzaklardan seçilebilir. Çayır Adaçayı (Anadolu adaçayı) batı ve güney-batı Anadolu’da bol olarak yetişmektedir. Anadolu adaçayından “elma yağı” veya “acı elma yağı” denilen yağ da üretilmektedir. Bu tür adaçayı da kimyasal yapı ve tedavi etkisi bakımından tıbbi (bahçe) adaçayına benzemektedir. Fakat burada tanıtmaya çalışacağımız bahçe adaçayı (tıbbi adaçayı) ise, şifalılık bakımından daha etkilidir.
Toplama/Kurutma: Bitki yaprakları çiçeklenme öncesi, Mayıs-haziran aylarında toplanır. Etken maddelerinin doruğa ulaştığı öğlen saatlerinde toplanan yapraklar, gölgeli ve havdar bir yerde kurumaya bırakılır. İyice kuruduktan sonra ince kıyılarak, hava almayan kaplarda saklanır.

Bileşim: Eterli uçucu yağlar, %30 Thujon, %5 Cineol, Linalol, Borneol, Salven, Pinen ve kafur; tanenler, triterpenoitler, flavonlar; Östojen benzeri maddeler; reçineli bileşikler içerir.

Bu bitkinin çiçekleri, gargara ve adaçayı sirkesi yapmak için toplanır (bir avuç çiçek, doğal sirkenin içinde bir süre bekletilir) ve elde edilen sirke, uzunca bir süre hasta yatağından kalkamayan kişilere rahatlatıcı ve canlandırıcı anlamda sürülerek, masaj yapılır. Yapraklar daha çiçeklenme başlamadan, mayıs ve haziranda toplanır. Bitki kuru ve güneşli günler boyunca, eterli yağlar oluşturduktan sonra, yapraklar öğlen güneşinde toplanır ve gölgede kurutulur. Adaçayı, çok eski çağlarda da ünlü bir şifalı bitki olarak tanınırdı. 13. Asırdan kalma bir dizede şöyle deniyor: “Eğer dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye!”

Adaçayının eski çağlarda da ne büyük bir övgü ile anıldığını, çok eski bir şifalı bitki kitabı şöyle anlatıyor: “Kutsal Meryemana, Bebek İsa ile Herodes’un gazabından kaçmak zorunda kaldığında, kendisini saklamaları için, çayırdaki tüm çiçeklerden yardım istemiş, ama hiçbir çiçek ona yanıt vermemiş. İşte o zaman adaçayı eğilmiş ve Meryemana sığınacak bir yer bulmuş. Onun sık ve koruyucu yapraklarının arasına girerek Herodes’un askerlerinden saklanmış ve askerler onu görmeden geçip gitmişler. Tehlike geçiştirildikten sonra, saklandığı yerden çıkan Meryemana, tatlı sesiyle adaçayına şöyle demiş: Bu andan sonra sonsuza dek insanların en çok sevdiği çiçek sen olacaksın. Seni, insanları tüm hastalıklardan koruyacak kadar güçlü kılıyorum. Bana yaptığın gibi, onları da ölümden kurtar!” İşte o zamandan beri adaçayı, insanları iyileştirmek ve onlara yardım etmek için her yıl yeniden çiçekleniyor.
Adaçayı sıkça içildiğinde tüm bedeni güçlendirir, kalp krizi tehlikesini azaltır ve kötürümlüklerde çok yaralıdır. Gece terlemelerinde ve aşırı terlemelerde, lavanta çiçeğinin yanı sıra, yardımcı olabilecek tek bitkidir. Gece terlemesine neden olan hastalığı iyileştirir ve bu hastalıkla el ele giden aşırı güçsüzlüğe, canlandırıcı etkisi sayesinde son verir. Hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılabilir. Pek çok doktorun, adaçayının değerli özelliklerini artık iyice tanımış olduklarını biliyoruz (Referans1: M.Treben). Onu kramplarda, omurilik rahatsızlıklarında, beze hastalıklarında ve organ titrekliklerinde büyük bir başarıyla kullanıyorlar. Yukarda belirtilen hastalıklarda, günde 2 su bardağı çay yudumlanarak içilmelidir. Adaçayı, hasta karaciğeri de çok olumlu etkiler, onunla ilgili tüm rahatsızlıkları giderir ve gazları yok eder. Kan temizleyici etkisi vardır. Solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler, iştah açıcıdır. Mideyi ve bağırsakları rahatlatır, gazların dışkılanmasını sağlar. Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishalde çok rahatlatıcıdır. Böcek sokmalarında, sokulan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulanır. Adaçayı, dıştan uygulandığında, yaprağın tozu uygulanır. Adaçayı dıştan uygulandığında (Çalkalama ve Gargara), bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında veya ülserlerinde özellikle önerilir. Eğer zamanında adaçayı kullanılmış olsaydı, pek çok çocukta ve yetişkinde bademcik ameliyatına gerek kalmayabilirdi. Bedenimizin polisleri olarak, zehirli maddeleri yakalayan ve zararsız hale getiren bademcikler alındığında, ağızdan giren zararlı maddeler doğruca böbreklere ulaşırlar. Adaçayı, sallanan dişlere, dişeti çekilmesine ve kanamasına karşı da (Çalkalama ve Gargara) başarıyla kullanılabilir veya bitki çayına batırılan pamuk hasta bölgelere uygulanır. Ayrıca dıştan kullanımda da, gargara ve çalkalamaların yanısıra yara kompresi olarak da kullanılabilir. Sinirli ve yorgun olan kişiler ve dölyatağı (rahim) hastalığı çeken kadınlar arada sırada adaçayı oturma banyoları almalıdırlar. Zayıf ve güçsüz çocuklara balla tatlandırılarak içirilir. Bu çay, tahriş kaynaklı öksürüklerde de başarılıdır. Şifalı bitki olarak kullanılmasının yanı sıra, adaçayının çok değerli bir baharat olduğunu ve böylece mutfaklara girdiğini de unutmamak gerekir.

UYARILAR:

Adaçayının aşırı kullanımında kan basıncı (tansiyon) yükselebilir. Dölyatağı (Rahim) kaslarını uyardığı için, gebelik sürecinde kullanılmaz. Annelerin süt üretimini durdurur. Önerilen dozajlara uyulduğunda, bilinen başka bir yan etkisi yoktur.

Kullanım Biçimleri:

Çay hazırlamak: Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprak, bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.

Çalkalama/Gargara: 2-3 tatlı kaşığı kurutlmuş ve ince kıyılmış yaprak, 2 bardak soğuk suya eklenir ve ateşe konur. kaynamaya başlayınca ocaktan indirilir ve üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde pek çok kere 5-10 dakika süreli gargaralar yapılır.

Tentür Kullanımı: Günde 3 kere, 15-20 damla kadar D2 inceltisindeki tentür, yarım kahve fincanı suya eklenerek alınır. Çay olarak kullanılabildiği her yerde tentür de kullanılabilir.

Karışımlar: Gargaralarda ve çalkalamalarda kekikle, sindirim sorunlarında ise Mayıs papatyası ile eşit oranda karıştırılır.

Adaçayı Sirkesi: Geniş ağızlı bir şişe, çayır adaçayı çiçeği ile doldurulur, çiçeklerin üstüne çıkacak kadar doğal üzüm sirkesi eklenir ve şişe 14 gün güneşte veya sıcak bir ortamda, arada bir çalkalanarak bekletilir ve süzülür.

Oturma banyosu: İki avuç dolusu yaprak soğuk suda gece boyunca bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır, 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir.

Be Sociable, Share!

Bu yazı hoşunuza gitti mi? Aşağıya yorum yazabilirsiniz

Benzer Yazılar

Yorumlar

Çok güzel bir yazı olmuş teşekürler

bence güzel olmuş :)ama çok uzun :( ben bunları yazacam diye öldüm kollarım ağrıyo:( offfffffffffff:(

bende çok begendim bilgileriniz için teşekkür ederim çok güzel..

ben kullandım çok menmun oldum teşekkürler

BÖKKKKK HAYATTA İÇMEM

çoooooooooook teşekkür ederim:)

harikasınız

ben kullanıyorum ama kokusu cok kotu ve tadıda cok zorlanıyorum yaa

ben k.maraş’ta oturuyorum ve sizin bahsettiğiniz adaçayından burada yok. daha farklı bir şekilde satılıyo adaçayı yani. umarım buradaki de aynı etkiyi gösteriyodur.sonuçta adaçayı diye alıyoruz.bu arada omuriliğe faydası olduğunu bilmiyodum ve sizin yazınızdan okudum bunu. üstelik bende bel fıtığı var ve farkında olmadan bu ağrılarıma iyi gelmiş anlaşılan çünkü yaklaşık 15 gündür falan içiyorum ve ağrılarımda azalma olmuştu.demekki adaçayı çok şifalı ben buna inanıyorum.bizi bu konuda aydınlattığınız için size sonsuz teşekkürler….

çok sağolun kardeşim çok iyi oldu allah razı olsun

ben varis için kullandım çok iyi geliyor

hikayesi garip ama tadı irenç bence

bu faydalı bılgılerı paylsatıgınız ıcın sagolun. ben 48 yasındayım. menepozdakı gece terlemelerı ıcın gunde 2 bardak ıcıyorum. ve faydasını gordum. ıcıne 1 damlda sırke koyuyorum. tavsıye ederım.

bende yaklaşık 15 gündür içiyorum ve idrar yollarımdaki iltihap söküldü. böyle bir faydası olup olmadığını bilmiyorum ama ona bağladım…

cok güzel

çok koyu demlemezseniz acı olmuyor. açık için

hiç bir fikrim yok

bende faranşit vardı her ay bir kutu antibiyotik içiyordum ama 3 aydır ada çayı içiyorum.ALLAHA şükür iyi geldi tavsiye ederim.

süper bişey herkes denesin ölümler azalsın

bence güzel sürekli içiyodum fakat faydasını bilmiyordum şimdi daha cok içicem sagolun

YHAA OKNMUYOOR YHA COqqq uzun walal ama faydaları yoqqq :(:(:(

çok yararlı teşekürler

herşeyi iyi ama kokusu çooooook kötü

herşey iyi ama kokusu çooooook kötü

terlemeye iyi geliyor diye içiyorum . umarım iyi gelir.gerçi hala terliyorum ama neyse

faydaları harika ama tadına bakmadım henüz merak ediyorum. sizede bu faydalı bilgileri bizlere sunduğunuz için çok teşekkürler. allah cc.sizden razı olsun.tadına muhakkak deniceeem.

ada cayi cokfaydali

ada cayi oksure cok iyi geliyor asya

ada cayi dermanu derman

ada cayi zef rinde

ada cayi vaydali icin icin durmayin

ada cayi sutu kesior

ağır bir tadı ve kokusu var ama şifa niyetine içilebilir

merhaba bende adaçayını kullanırım barsakalra çok faydalı çok kötü barsaklarım bozulmuş ishal olmuştum gunlerçe çektım sabah akşam 1 er fincan adaçayı içtim 3 gunde inanamadım düzeldim çok etkili

bende çoçuklarıma kullanıyorum sürekli faranjit oluyorlar bir haftadır kullanıyom inşallah iyi gelir ama kadınlık hormanı içeriyorlar diyolar erkek çoçuklarında kullanmayın deniyor inşallah doğru değildir bilgisi olan varsa bizi bilgilendirsin

emdiren anneler sakin sakin adacayi icmeyin sutu hemen kesiyor

bendede pko var adacayinin faydsi olurmu onu cok merak ediyorum kullanan varsa lutfan yardimci olsun cok pis bir hastalik

ada çayı limon katılırsa faydalı olurmu lütven yazın

bizlere bu ada çayından vermiş olduğunuz bilgilere çok. teşekkür ederiz ve devamınzı dileriz. saygılarımızla. allaha emanet olun. ben. çakmak ibrahim……..

bence RABBIM bizlere oyle guzellikler vermiski kiymetini bilmemiz gerek ben hollandadayim ama tr gittigimde alip geliyorum taze kurutulmuslarindan yukarda okudum yorumlari asla igrenc deyil tadi saygisizlik etmeyin bende yaradilani severim yaradandan oturu diye bir soz var umarim sizde muhtac olmassiniz begenmediginiz bu caya ( kil kurdu yada abdes bozan diye adlandirilan bir kurt var adam birgun wc ye gitmis bitkinlik gelmis artik demiski ya bune usandim artik ne ise yariyorki bu meret diye isyan etmis )> gun gelmis adam hastalanmis ve caresi neyde varmis sizce (kilgurdu veya abdes bozan yani kicindan cikan kurttaymis caresi) dr demis senin derdinin dermani bu her dusen kurdu alacaksin kurutacaksin ve onu toz haline getirip yutacasin yoksa kurtulusun yok der onun icin asla ve asla buyuk kanusmamak gerekir dimi

sdasaasdas

cookk acıkladı tesekkürlr

bal ve limonla harika

sinirleri yatıştırıyor.Kesinlikle deneyin.

benim yüksek tansiyonum var sizde tansuyonu yükseltiğini saölüyorsunuz benim kullanmamda sakıncasıvarmı arada bir de olsa

bende sık sık bogazım şişiyodu banada eltim tanıttı ada çaynı çok memnum kaldıma artık hiç antibiyotik kullanmyorum ada çayıyla geçiyor çok memnumnum herkeze tavsiye ederim teşekkürler

benim de üç haftadır boğazım şiş :( tam 5 tane doktora gittim hep ilaç antibiyotik yazıp gönderiyolar. bir de ada cayı deneyecegimmm. tadına gelince inşallah iyidir biraz gözüm korktu ama :(

merhaba arkadaşlr,

bitki çayı içemiyenlere tavsiyem mutla limon sıkın hem tadı güzelleşecek hem de c. vitamini bitkinin değerlerini aktive edecektir.

bilgileriniz için çok teşekkürler.

bulantıya iyi gelirmi?

ben hiç sevmem ada çayını ama kokusu çok güzel

yhaa sivilcelere iyi gelio mu :S

arasıra içiyorum ama tansiyonu olanlar biraz araştırsın derim.

çok saçma bişey bn hiç beğenmedim!!!

suda çözünen tek antibiyotik olduğu için faydalı olduğunu ve bu yüzden ağrılara ii geldiğini biliyordum. ama zararlarını yeni okudum şekerle içince çok acı değil alışıloyor…

suda çözünen tek antibiyotik olduğu için faydalı olduğunu ve bu yüzden ağrılara ii geldiğini biliyordum. ama zararlarını yeni okudum şekerle içince çok acı değil alışılıyor…

çok doğru bence bende kulanıyorum bence çoookkkkk güzel adımda irem.

merak ettim bende deneyeceğim..

bence mucize bir bitki içiyorum severek

bence çok iyi bir bitkği kullanıyorum bve tavsiye ederim

adaçayını bende denedim kokusuda tadıda güzel benim 7 yaşında torunum var bogazı sık sık ağrır ve antibiyotik içmek zorunda kalıyor,onada adaçayından içirmemin bir sakıncası olurmu.

Bence tadı okadarda acı degil,herkese tavsiye ederim.

tarifleriniz ve açıklamanız için teşekkürler

tadıda kokusuda herşeyiyle güzel koklaya kokla içime çeke çeke içiyorum herkese tavsiye ederim.

evet tavsiye ederim.

ada cayı cok faydalı tavsiye ederim

bende topladım ama daha hiç kullanmadım böyle doslardan aldığımız bilgiye göre yarayışlı bir şey olduğunu anlıyoruz inşallahda öyledir.

yeni aldım bende ins. faydası olur

kokusuu cokk güzell arkadaslarr cokk hoşş birr kokusu varr mutlakaa içinnn ben artıkk siyahh cayy içmiyorumm ADA CAYIIIII ADA CAYIIIII ADAA CAYYYIIIIIIIII:)

bence iyi soruları cevaplamak tam dr. işi

aman faydali diye herkese ii gelicek diye bisey yok bilende konusuyo bilmeyende

kokusunu cok beğeniyorum çünkü toprak gibi kokuyor,tadıda çok güzel rahatladıyor içerken içine hiçbirşey katmıyorum.sinirleri sakınleştiriyor,6yıldan beridir içiyorum cok sağlıklıyım,bence siyah çaydan bile güzel,tek favorim.

ben şekersiz ama limonla tüketiyorum sık içmenin zararlı olabileceğini hatta günde bir bardaktan fazla içilmemesi gerektiğini duymuştum
adaçayını kaynatmadığınız sürece abartılan kadar acı olmayacaktır ayrıca limon o hoş olmayan kokunun da biraz önüne geçiyor
şifa niyetine için gitsin

adaçayı çok güzel ve faydalı bir bitki soğuk algınlığında limonla birlikte birebir geliyor rahatlatıcı etkisi var

HAMİLELERMİ YOKSA KALMAK İSTEYENLERMİ KULLANAMAZ ONU ANLAMADI

Allaha şükredelimkı bize ne güzel bitkiler veriyor

ya ben bunu içtikten sonra uykuya dalıyom. çok güzel uyku yapıyo bende. ama yazıyı okuyunca öyle bir etkisi olmadığını gördüm. bence daha iyi araştırılmalı…

BU NE LAAAAAAAA HİÇBİ ŞEYE BENZEMİYOO HİÇ TAVSİYE ETMEM İÇMEYİN AYRICA YAZIDA ÇOK UZUN KİM OKUYACAK ONU YÜRÜ GİT LANNN!!!!!!!!

elinize saglık

oç oç oç oç oç bune lnn

Mrb elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş …
bende kullanıyorum şimdi …yüce ALLAH her şeyi biz kulları için yaratmış…ALLAH herkese bol şifa sağlık versin inş.

bence tavsiye ederim. ben sağlık için tadına katlanıyorum.

arkadaşlar hiçbir bitki boşa yaratılmamış hepsinin ayrı ayrı faydaları var.ilk başta tadı hoşunuza gitmeyebilir ama içtikçe alışırsınız.

çok güzellllllllll

bence yaratılan hiç bişey boşuna yaratılmamış kötü yorum yapan arkadaşlar çok cahiller çünkü ilaçlarda bitkilerden yapıldığını bilmiyorlar bende alerjik faranjit var ve denicem saolun güzel bilgiler için

evetttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt

En sevdiğim çay çeşitlerindendi sadece faydalarını bilmiyordum ,öğrendim ve artık daha cok severek içicem :) teşekkürler :)

tadını çok seviyorum şekersiz ve sıcak şu anda elimde,,,

tşk ederim çok güzel olmuş ben iş yerinde müşteriler için bulunduruyordum ama faydalarını okuduktan sonra bende içmeye başladım .

ben 6yaşındaki oğluma içiriyorum boğazları şişince içine bir kaşık bal koyuyorum çok iyi geliyor

bende yeni içmeye başladım kızım okumuş bilgileri ve bana tavsiye etti bende hiper tansiyon ve kolostürol ve karaciger yalanması ve büyümesi var birde kemik erimesi vegece gündüz ani terlemelerimde var açaba iyi gelirmi bana . ve saygideer kardeşlerim açaba iyi gelirmi derken bana şunu demek istiyorum çok hastalık varbende yani yan etkisi neolurdiye endişem . tadına gelince binlerce şükretmemizlazım Allaha bizlere şifaiçin nelerverdi diye . tşkler saygıdeger kardeşim bu adaçayının açıklamasını yaptıgın için (ben hayal)

kokusuda tadıda şahane faydaları burda yazılanlardan çok daha fazla…

Tadı iğrenç diyenler değişik bir çeşidi var hafif fazla katnatsan zehir gibi keskin ve acı.Bu tür adsçayı kaynamış suyu bardağa koy aşacağın dallarını at içine renk çıksın öyle için acı olmaz balla tatlandirin ben diğer mis gibi kokan dağ adsçayı içiyorum miss istediğin kadar kaynar acı olmaz

Adsçayı idrar yolları iltihabında çok faydalı.

BUNUNLA DALGA GECENLERE INSALLAH ALLAH O BITKIYE MUHTAC EDER.
ALLAH HICBIRSEYI BOSA YARATMAMISTIR.

ARKADAŞLAR bence sizin dediğiniz kadar tadı kötü değil … bitkinin ayarını ii yapınca tadı da güzel oluyo :) bence siz biraz fazla atıyorsunuz bu yüzden tadı ve kokusu ağır oluyo daha az atarsanız hem daha yaralı hemde tadı güzel olacaktır :)

ben de kolesterol dusuruyo diye iciyodum ama surekli kabızlığım vardi cok iyi geldi artık cok rahatım cok memnunum adacayindan herkese tavsiyemdir hamileler ve emzirenler dışında tabi kolesterolumu de dusurmustur umarım haftaya tahlil yaptircam

Faydalı ve okunmaya değer makalelerin yer aldığı ve son zamanlarda arama yaptığımızda daha fazla karşımıza çıkan bu başarılı site için emeği geçmiş herkeze teşekkür etmeliyiz.

Adaçayı ile ilgili Tüm bu yorum ve iletileri okuyan okurlara cevabımdır.Yıllarca adaçayının koku ve tadından nefret etmişimdir ta ki muhtaç oluncaya kadar geceleri aşırı derecede terliyordum inanırmısınız daha ilk günden kesti ama içmediğimde tekrar terliyorum.Sadece o değil daha sayamadığım birçok rahatsızlığa faydası var yalnız yüksek tansiyonu olanlar fazla içmesin kaş yapalım derken göz çıkarmayalım.

ADAÇAYININ İÇİNE TARHUN EKLEYİN SONRSDA BARDAĞA KABUK TARÇIN KOYUP ÖYLE İÇİN GÜNDE ÜÇ BARDAK KİLO SORUNU KALMAZBİRDE VANİLYA EKLEYİN DİYETİSYENDE NE İŞİNİZ VAR

eşimle birlikte bizde epeyce zamandır kullanıyoruz.sabahları kahvaltı etöeden önce bir dilim limonla birlikte içiyoruz ayrıca kahvaltı ederken de ikinci kupayıda içiyoruz ama adaçayını 2. kupada değiştirmiyoruz.ben epeyce asabi olduğum halde adaçayı içmeye başladıktan sonra sinirlerimin yatıştığını farkettim. bunun yanısıra başka bir çok faydası olduğunuda biliyoruz.herkeze tavsiye ederiz.

ADA ÇAYININ ÇOK FAYDASINI GÖRDÜM. HERKESE TAVSİYE EDERİM.

Ümit dunyası elbet vardır bir faydası dene gor

hey millet ada çayına

İyiki okumusum. az kalssin icecektim. emziriyorum da. ama esime yapicam. gece terlemeleri var onun.

bende içiyorum boğaz ağrısına çok iyi geliyor tavsiye ederim

inşallah banada iyi gelir yeni başladım

Yorum yapın